«Powrót

Wizyta przedstawiciela IAS w Szczecinie w Mołdawii w ramach misji eksperckiej TAIEX

Wizyta przedstawiciela IAS w Szczecinie w Mołdawii w ramach misji eksperckiej TAIEX

Wizyta przedstawiciela IAS w Szczecinie w Mołdawii w ramach misji eksperckiej TAIEX

Zdjęcie grupowe uczestników misji eksperckiej TAIEX w Mołdawii
Uczestnicy konferencji przy stole dyskusyjnym
Przedstawiciele IAS Szczecin

22–23 listopada 2023 roku w Kiszyniowie (Mołdawia) kom. Marta Figlak z Referatu Centrum Kompetencyjne PKWD-SINGLE WINDOW z IAS w Szczecinie uczestniczyła w misji eksperckiej TAIEX, dotyczącej współpracy i wymiany informacji pomiędzy organami celnymi a organami nadzoru rynku w obszarze bezpieczeństwa produktów.

W misji, obok przedstawiciela KAS, uczestniczyło dwóch ekspertów reprezentujących organy nadzoru rynku z Polski (UOKiK) i Litwy.

Misja TAIEX w Kiszyniowie zorganizowana została przez DG NEAR Komisji Europejskiej przy współpracy i na prośbę mołdawskiego Państwowego Inspektoratu Nadzoru nad Produktami Nieżywnościowymi i Ochrony Konsumentów (ISSPNPC). Jej celem było wsparcie przedstawicieli wspomnianego Inspektoratu we wdrażaniu systemu notyfikacji pomiędzy Służbą Celną a organem nadzoru rynku dla produktów nieżywnościowych wykazujących poważne ryzyko. Rolą ekspertów TAIEX była w szczególności:

  • pomoc w opracowaniu niezbędnych działań w celu przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa i zgodności produktów importowanych na obszar celny Republiki Mołdawii;
  • pomoc administracjom Mołdawii w lepszym wdrażaniu środków współpracy międzynarodowej w dziedzinie bezpieczeństwa produktów, nadzoru rynku i kontroli produktów na obszarze celnym;
  • pomoc w określeniu działań operacyjnych niezbędnych do wdrożenia, potrzeb w zakresie potencjału i niezbędnego zaangażowania we wdrażanie praktyk UE.


Podczas dwudniowej misji przedstawicielka naszej Izby zaprezentowała m.in. doświadczenia Polski w zakresie współpracy organów KAS z organami nadzoru rynku na podstawie blisko 2-letniego produkcyjnego współużytkowania systemu PKWD-SINGLE WINDOW przez jednostki KAS oraz przez podległe UOKiK wojewódzkie inspektoraty inspekcji handlowej (WIIH). Wiedza i doświadczenia przekazane podczas misji spotkały się z uznaniem przedstawicieli Służby Celnej oraz organu nadzoru rynku Mołdawii.

Instrument pomocy technicznej i wymiany informacji Komisji Europejskiej TAIEX (ang. Technical Assistance and Information Exchange Instrument) jest programem współpracy rozwojowej Unii Europejskiej, mającym na celu reformowanie administracji publicznej. Podejmowane w ramach TAIEX misje ekspertów polegają na przekazywaniu dobrych praktyk administracyjnych państw członkowskich UE bliźniaczym jednostkom w krajach znajdujących się w sąsiedztwie Unii Europejskiej. Chodzi tu przede wszystkim o państwa Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich, a także wybrane kraje Afryki,  Bliskiego Wschodu oraz Azji. TAIEX jest w dużej mierze dostosowany do potrzeb kraju beneficjenta i ułatwia wymianę najlepszych praktyk UE. Dostarcza odpowiedniej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb wiedzy fachowej, aby wesprzeć administracje publiczne w zakresie zbliżania, stosowania i egzekwowania prawodawstwa UE.

Współpraca i udział przedstawicieli KAS w ramach TAIEX może przynosić następujące korzyści dla Polski:

  • Stwarza okazję do przedstawienia na forum międzynarodowym polskich rozwiązań systemowych i know-how.
  • Ujednolicając standardy administracyjne beneficjentów z państwami UE przyczynia się do europeizacji administracji publicznej przybliżając ww. kraje do obszaru oddziaływania Unii Europejskiej.
  • Pozytywnie wpływa na budowanie stabilności politycznej w regionie, gdyż sprawnie działająca, nowoczesna administracja publiczna jest ważnym czynnikiem kształtującym państwo przyjazne obywatelowi.
  • Pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku Polski jako kraju promującego wartości europejskie.