«Powrót

Konferencja SIRIUS z udziałem zachodniopomorskiej KAS

Konferencja SIRIUS z udziałem zachodniopomorskiej KAS

Konferencja SIRIUS z udziałem zachodniopomorskiej KAS

uczestnik konferencji na tle ścianki z napisem europol

W dniach 21-23 listopada 2023 r. odbyła się Konferencja SIRIUS zorganizowana przez Europol. W hybrydowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 900 uczestników z 47 krajów, z czego około 300 osób uczestniczyło fizycznie w siedzibie Europolu w Hadze. Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej  MF wyznaczył do udziału w konferencji z ramienia KAS, funkcjonariusza z Centrum Kompetencyjnego Kontroli Gier Hazardowych (KGH) – nadkom. Arkadiusza Czaka.

Konferencja miała na celu zgromadzenie funkcjonariuszy organów ścigania i przedstawicieli organów sądowych, a także ekspertów z sektora publicznego i prywatnego, w celu stworzenia i wspierania międzynarodowej sieci wiedzy specjalistycznej w dziedzinie elektronicznego materiału dowodowego.

Tematem przewodnim konferencji były zagadnienia  związane z:
• transgranicznymi wnioskami o pozyskanie dowodów elektronicznych ;
• wykorzystywaniem narzędzi i metod białego wywiadu (OSINT) w prowadzonych postępowaniach.

Uczestnikom konferencji zaprezentowano narzędzia informatyczne służące badaniu i analizie dowodów cyfrowych, w tym m.in. MotionDetect – narzędzie skompilowane w Centrum Kompetencyjnym Kontroli Gier Hazardowych. Jest to jedyne narzędzie pochodzące z Polski rekomendowane przez SIRIUS.

Projekt SIRIUS, realizowany jest wspólnie przez Europol i Eurojust, w ścisłym partnerstwie z Europejską Siecią Sądową, stanowi centralny punkt odniesienia w UE w zakresie wymiany wiedzy na temat transgranicznego dostępu do dowodów elektronicznych. Obecnie ponad połowa wszystkich dochodzeń karnych obejmuje transgraniczne wnioski o dostęp do dowodów elektronicznych tj. dane z komunikatorów internetowych, usług poczty elektronicznej lub mediów społecznościowych.

Projekt SIRIUS:
• pomaga funkcjonariuszom śledczym radzić sobie zarówno ze złożonością, jak i ilością informacji w szybko zmieniającym się środowisku internetowym;
• służy jako punkt kontaktowy do uzyskiwania danych elektronicznych od dostawców usług z siedzibą w innych jurysdykcjach;
• zapewnia bezpieczną platformę do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami zarówno dla organów ścigania, jak i społeczności sądowych.
• prowadzi aktualne repozytorium danych kontaktowych ponad 1000 firm;
• koncentruje się na mniejszych, trudnych do znalezienia lub czasami niedostępnych w sieci Internet usługodawców.

Zasoby projektu SIRIUS są dostępne dla organów ścigania i organów sądowych ze wszystkich państw członkowskich UE, a także dla krajów spoza UE, które podpisały umowę operacyjną z Europolem lub Eurojustem.

Dostęp do produktów i usług SIRIUS można uzyskać za pośrednictwem Platformy Ekspertów Europolu (EPE).