«Powrót

9 marca - Dzień Statystyki Polskiej

9 marca - Dzień Statystyki Polskiej

9 marca - Dzień Statystyki Polskiej

Co roku 9 marca obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. Święto ustanowił Komitet Statystyki i Ekonometrii PAN. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ upamiętnia sesję Sejmu Czteroletniego 1789 roku, podczas której proklamowano spis ludności Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod nazwą „Lustracja dymów i podanie ludności". Był to pierwszy spis powszechny na ziemiach polskich.

Święto to popularyzuje i promuje statystykę – jako naukę oraz statystykę publiczną. Jest okazją do przekazywania do wiadomości publicznej wszelkich wyników badań statystycznych.

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie dokłada swoją „cegiełkę" do gromadzonych w Polsce danych statystycznych na temat handlu zagranicznego, obsługując zgłoszenia INTRASTAT. Podmioty zobowiązane składają  zgłoszenia elektroniczne, wykorzystując dostępną na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych usługę „Złóż zgłoszenie INTRASTAT". W zgłoszeniach deklarują wewnątrzunijne obroty towarowe.

System gromadzenia tych danych funkcjonuje w Polsce od 1 maja 2004 roku, tj. od wejścia naszego kraju w struktury Unii Europejskiej.

Od lutego 2011 roku obsługą i weryfikacją zgłoszeń INTRASTAT zajmuje się Wydział Intrastat. Jest to komórka centralna – jedyna w Polsce i przynależy do pionu celno-granicznego Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Jej siedziba znajduje się w przygranicznej miejscowości Lubieszyn, położonej 12 km od Szczecina. Wydział obsługuje ponad 30,5 tys. podmiotów zobowiązanych do składania zgłoszeń INTRASTAT.

Średnio miesięcznie do wydziału wpływa 44 tys. elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT, które zawierają łącznie około 5 mln pozycji towarowych. Gromadzone dane ukazują obrót towarowy z krajami Unii Europejskiej w ujęciu ilościowo-wartościowym.
Załączona mapa i wykres przedstawiają państwa Unii Europejskiej oraz liczbę podmiotów zobowiązanych do gromadzenia danych statystycznych w obszarze INTRASTAT

Głównym odbiorcą danych w Polsce jest Główny Urząd Statystyczny (GUS), który przekazuje dane do Europejskiego Urzędu Statystycznego EUROSTAT i do pozostałych państw członkowskich. Ze zbioru korzystają instytucje unijne i organizacje międzynarodowe, ministerstwa i inne urzędy państwowe oraz szkoły wyższe, media i osoby prywatne.

Na podstawie danych rejestrowanych w systemie INTRASTAT ich odbiorcy sporządzają prognozy i analizy statystyczne, które stanowią kryterium decyzyjne do:

  • monitorowania Jednolitego Rynku Europejskiego – przez instytucje unijne i organizacje międzynarodowe. Dane te są również integralną częścią statystyki dotyczącej globalnego handlu;
  • opracowywania ogólnych strategii rozwoju handlu i kreowania inicjatyw w zakresie tworzenia nowych obszarów handlowych – przez organy administracji państwowej;
  • wykonywania pogłębionych analiz i ogólnych badań w zakresie handlu międzynarodowego oraz do informowania o bieżącej sytuacji i rozwoju handlu z zagranicą – przez instytucje naukowe, ekonomistów oraz media;
  • prowadzenia własnych badań rynkowych, w tym do monitorowania swojego udziału w rynku oraz badania nowych obszarów rozwoju – przez podmioty gospodarki narodowej.