«Powrót

Zachodniopomorskie laboratorium mobilne

Zachodniopomorskie laboratorium mobilne

Zachodniopomorskie laboratorium mobilne

funkcjonariusz celno-skarbowy we wnętrzu laboratorium mobilnego
przenośny spektrometr Ramana-Progeny ResQ
urządzenie specjalistyczne
funkcjonariusz służb celno-skarbowej przy urządzeniach specjalistycznych
urządzenia specjalistyczne

W ramach współpracy Krajowej Administracji Skarbowej z Polskim Koncernem Naftowym ORLEN S.A., Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie otrzymała samochodowe laboratorium mobilne. Samochód wyposażony jest w urządzenia specjalistyczne i laboratoryjne przeznaczone do jakościowego badania produktów na bazie ropy naftowej, biopaliw i biokomponentów. Laboratorium mobilne to doskonałe narzędzie w walce z nieprawidłowościami występującymi na rynku paliw, ponieważ pierwsze wyniki próbek możemy mieć w przeciągu 1,5 godziny.

Już na etapie kontroli możemy sprawdzać czy dane paliwo spełnia wymogi wynikające z taryfy celnej oraz czy parametry badanej próbki są zgodne z wymaganiami jakościowymi dla oleju napędowego. Możliwe jest także stwierdzenie czy w badanej próbce znajduje się olej roślinny, alkohol, czy domieszka oleju bazowego. Dzięki aparaturze zainstalowanej w laboratorium mobilnym możliwe jest przeprowadzenie analiz próbek paliwa w zakresie oznaczania m.in. gęstości, temperatury zapłonu, zawartości siarki oraz zawartości związków nie znajdujących się w standardowym oleju napędowym.

W grudniu 2021 r. zachodniopomorskie laboratorium mobilne zostało wyposażone w przenośny spektrometr Ramana-Progeny ResQ wykorzystujący technikę spektroskopii ramanowskiej. Aparat umożliwia identyfikację substancji jednorodnych oraz mieszanin związków chemicznych, narkotykowych i wybuchowych. Spektrometr Progeny ResQ automatycznie ostrzega użytkownika, że kombinacje zidentyfikowanych substancji chemicznych są niebezpieczne.

Generalnie przeprowadzamy analizy próbek paliw na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jednak od maja 2022 r. - w ramach Koncepcji zintegrowanego funkcjonowania laboratoriów mobilnych paliw ciekłych w Krajowej Administracji Skarbowej  - wykonujemy też analizy próbek na terenie województwa pomorskiego.

Laboratorium może być też wykorzystywane do przeprowadzenia wstępnych analiz na zlecenie Prokuratury bądź innych organów, gdzie szybkie oznaczenie nietypowych komponentów oleju napędowego i jego parametrów ma wpływ na podjęcie decyzji o zabezpieczeniu towaru. W 2020 r. funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie uczestniczyli w czynnościach na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w Wielkopolsce, gdzie w trakcie kontroli pobieraliśmy próbki oleju napędowego. Analizy przeprowadzone w laboratorium mobilnym ujawniły nieprawidłowości - obecność substancji nie występujących w standardowym oleju napędowym. Wyniki badań, potwierdzone przez Laboratorium Celne w Koroszczynie, dały podstawę do zabezpieczenia towaru i podjęcia dalszych działań.

Realizacja zadań z udziałem laboratorium mobilnego w obszarze kontroli parametrów jakościowych, fizyko-chemicznych oraz tożsamości i jakości paliw silnikowych pozwalającej na ustalenia właściwej stawki podatku akcyzowego zmniejszyła ilość nieprawidłowości w zakresie jakości paliw ciekłych na terenie naszego województwa. Tym samym wpływa korzystnie na ochronę naszego środowiska.