«Powrót

Wyjeżdżasz na wakacje - przeczytaj informator turystyczny Służby Celno-Skarbowej

Wyjeżdżasz na wakacje - przeczytaj informator turystyczny Służby Celno-Skarbowej

Wyjeżdżasz na wakacje - przeczytaj informator turystyczny Służby Celno-Skarbowej

Wakacje w trakcie, a my zastanawiamy się jak będzie wyglądał nasz urlop za granicą. Warto jednak zapoznać się z zasadami co można przywieźć  z zagranicy i jakie są ograniczenia. Wiedza ta pozwoli nam na bezpieczne i udane wakacje.
Krajowa Informacja Skarbowa przygotowała Informator turystyczny, który daje nam podstawową wiedzę na temat różnych ograniczeń w przywozie i wywozie towarów z krajów trzecich. Służba Celno-Skarbowa pokazuje jak nie stać się ofiarą przemytników narkotyków oraz odpowiada na pytania jakie są regulacje dotyczące przewożenia roślin, zwierząt, żywności, produktów leczniczych, dóbr kultury, broni i amunicji.
Z informatora dowiesz się również:
•    jakie towary, o jakiej wartości są zwolnione z należności celnych przywozowych  w transporcie lądowym, lotniczym i morskim,
•    jakiej wartości środki płatnicze, złoto lub platynę dewizową należy zgłaszać Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej,
•    jakie są ograniczenia w przywozie i wywozie towarów z krajów trzecich, i jakie dodatkowe wymagania należy spełnić,
•    jak podróżować z domowym zwierzakiem.
Jak nie stać się ofiarą przemytników narkotyków?
W ostatnich latach zatrzymano wielu Polaków narko¬kurierów. Jest to efekt działalności gangów, których ofiarami stają się coraz częściej polscy turyści. Przemytnicy znajdują swoje ofiary w restauracjach oraz hotelach. Nawiązują znajomość, a potem proszą o przewiezienie przez granicę paczki albo podrzu¬cają narkotyki do bagażu. W ten sposób, ofiarami gangów narkotykowych staje się rocznie co najmniej pół tysiąca Polaków.
Zagrożenia karne za przemyt narkotyków
Zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy o przeciwdzia¬łaniu narkomanii, kto wbrew przepisom ustawy dokonuje przywozu, wywozu, wewnątrzwspólno¬towego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy lub przewozi przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.
Dobra kultury
Czasami nasza pamiątka z wakacji ma być dziełem sztuki lub antykiem. Pamiętajmy, że na przywóz dzieł sztuki do Polski nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w urzędzie celnym, w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.
W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie (w rozumieniu przepisów celnych) obowią¬zują poniższe stawki:
•    celna - 0%,
•    podatku VAT - 8% od zadeklarowanej wartości celnej towaru.
Gatunki zagrożone wyginięciem (CITES)
Prawie każdy człowiek wyjeżdżając w różne zakątki kraju lub świata, przywozi dla siebie bądź dla bliskich pamiątki.
Nie każdy jednak wie, że kupując pamiątki oferowane w różnych zakątkach świata, może przyczynić się do wyginięcia rzadkich i chronionych gatunków zwie¬rząt i roślin, z których kupowane pamiątki są wyko¬nane. Pełna lista gatunków zwierząt i roślin objętych ochroną znajduje się w zał. do Rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. z późn. zm.
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów roślin i zwie¬rząt będących lub pochodzących z gatunków zagro¬żonych wyginięciem (wymienionych w postanowie¬niach Konwencji Waszyngtońskiej – CITES), możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.
Nie należy nabywać i przewozić przez granicę m. in.:
•    kawioru;
•    skór lub wyrobów ze skór dzikich kotów, niedź¬wiedzi, wilków,;
•    wypchanych ptaków drapieżnych;
•    wyrobów wykonanych ze skór węży, krokodyli lub waranów;
•    naturalnych medykamentów i produktów lecz¬niczych (maści, balsamów, itp.) zawierających pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
•    koralowców, muszli, wszelkich pamiątek turystycz¬nych, takich jak np. nalewki na kobrach lub innych wężach.
Akcja Przed wakacjami – co warto wiedzieć
Trwa Akcja „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?" z udziałem ponad 40 instytucji, które wspólnie informują m.in. o użytecznych aplikacjach, rodzajach ubezpieczeń, bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach kupujących. Już po raz ósmy radzimy, o czym pamiętać, wybierając się na urlop.
Przydatne informacje można znaleźć na stronach partnerów akcji w tym Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie