«Powrót

Wiosna Biologów 2018

Wiosna Biologów 2018

Wiosna Biologów 2018

Zdjęcia okazów CITES
Zabawy edukacyjne
Oglądanie okazów przez młodzież szkolną

11 maja 2018 r. Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego po raz siódmy zorganizował Wiosnę Biologów. Z tej okazji przygotowano wiele ciekawych wydarzeń – interesujące pokazy i warsztaty, laboratoria, wystawy i inne ciekawostki. Dzięki zaproszeniu przez organizatora, po raz pierwszy mogli w niej uczestniczyć przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Funkcjonariusze celno-skarbowi uzupełnili prowadzone w tym dniu działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wystawą zatrzymanych okazów zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem oraz informacjami na ich temat. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się m.in., jakie zadania realizuje Krajowa Administracja Skarbowa, co to jest CITES oraz jakich pamiątek z podróży nie można przywozić.

Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, zwana Konwencją CITES obejmuje obecnie około 30.000 gatunków roślin oraz 5.800 gatunków zwierząt. CITES poprzez system specjalnych zezwoleń reguluje międzynarodowy (transgraniczny) obrót zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, a także wszystkich wyrobów, które z nich powstały.

Dzieci, młodzież szkolna a także studenci z zainteresowaniem oglądali prezentowane okazy a także dopytywali o zasady legalnego przywozu zagrożonych gatunków zwierząt i roślin oraz przedmiotów z nich wykonanych. Należy, bowiem pamiętać, że przewóz okazów chronionych gatunków lub wykonanych z nich wyrobów przez granicę bez zezwolenia zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz konfiskatą okazu.

Krajowa Administracja Skarbowa realizuje nie tylko zadania o charakterze fiskalnym. Oprócz pobierania ceł i opłat publicznoprawnych, rolą tego organu jest ochrona obywateli i ich interesów przed towarami stanowiącymi zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko ludzi ale także zwierząt i środowiska. Jako jedyny organ władzy publicznej mający pełne kompetencje w zakresie nadzoru i kontroli nad wszystkimi towarami przewożonymi przez granice zewnętrzne Unii Europejskiej, Krajowa Administracja Skarbowa ma możliwość skutecznego zatrzymywania towarów niepożądanych lub towarów stwarzających zagrożenie zanim zostaną one wprowadzone do obrotu. Służba Celno-Skarbowa spełnia funkcje ochronne m.in. w obszarze środowiska naturalnego, chroniąc przed rabunkowym obrotem ginącymi gatunkami fauny i flory, wwozem substancji i organizmów szkodliwych czy niekontrolowanym obrotem odpadami.