«Powrót

Mechanizm Podzielonej Płatności (split payment) – spotkanie z przedsiębiorcami

Mechanizm Podzielonej Płatności (split payment) – spotkanie z przedsiębiorcami

Mechanizm Podzielonej Płatności (split payment) – spotkanie z przedsiębiorcami

Banner akcji Mechanizm Podzielonej Płatności, na żółtym tle wizerunek mężczyzny przy laptopie

16 lipca w siedzibie Stargardzkiej Izby Gospodarczej odbyło się spotkanie informacyjne na temat Mechanizmu Podzielonej Płatności (split payment) dedykowane przedsiębiorcom. Spotkanie zorganizowano w ramach współpracy Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie ze Stargardzką Izbą Gospodarczą W prezentacji uczestniczyli przedsiębiorcy oraz przedstawiciele Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o. i PKO Banku Polskiego S.A.    

Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie reprezentował Naczelnik Wydziału Podatku od Towarów i Usług oraz Identyfikacji i Rejestracji Podatkowej – Anita Sikorska, która przedstawiła istotę, sposób działania i zakres zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, podkreślając dobrowolność jego wykorzystywania. Omówiono komunikaty przelewu, zasady dotyczące rachunków VAT oraz korzyści stosowania podzielonej płatności. Wyjaśniono m.in. przyczyny braku możliwości dokonywania w MPP przelewów zbiorczych oraz zwrócono uwagę przedsiębiorców na konsekwencje zlecenia podzielonej płatności na konto osobiste kontrahenta. Omówiony również został tryb uwolnienia środków z rachunku VAT. Przybliżono przedsiębiorcom nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług, wskazując na pozycje związane z wnioskiem podatnika o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT lub skorzystaniem z obniżenia kwoty zobowiązania – tzw. skonta.

Ponadto poinformowano przedsiębiorców o zamieszczeniu na stronach internetowych ministerstwa finansów objaśnień podatkowych z zakresu stosowania mechanizmu podzielonej płatności, podkreślając, iż zgodnie z art. 14n § 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.) zastosowanie się przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym do objaśnień podatkowych powoduje objęcie go ochroną przewidzianą w art. 14k – 14m tej ustawy.