«Powrót

Dopalacze i hazard jako narkotyki XXI wieku – konferencja w Koszalinie

Dopalacze i hazard jako narkotyki XXI wieku – konferencja w Koszalinie

Dopalacze i hazard jako narkotyki XXI wieku – konferencja w Koszalinie

Konferencja w Koszalinie, sala szkoleniowa, ekran, uczestnicy, godło państwowe
Konferencja w Koszalinie, sala szkoleniowa, ekran, uczestnicy
Konferencja w Koszalinie, sala szkoleniowa, ekran, uczestnicy
  • Dopalacze, ich prekursory i nielegalny hazard uznane zostały za nowe uzależnienia XXI wieku podczas konferencji dla dyrektorów szkół w Koszalinie.
  • Zwalczanie tych uzależnień możliwe jest dzięki ścisłej współpracy wielu instytucji, m.in. KAS.


Każda okazja jest dobra aby wrócić do tematu uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Często dopalacze są uważane za mniejsze zło niż narkotyki. O skutkach uzależnień od dopalaczy i hazardu dyskutowano 17 grudnia br. podczas konferencji "Narkotyki XXI wieku" zorganizowanej przez Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W dyskusji poza przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczyli lekarze, policjanci, psychologowie.

Zdaniem ekspertów likwidacja sklepów z dopalaczami oraz pojawienie się nowych kanałów dystrybucji, a także ostatnie przypadki zatruć na terenie województwa stanowią nowe wyzwania dla służb rządowych oraz placówek oświatowych w skutecznym zwalczaniu utrzymującego się zjawiska używania nowych narkotyków przez młodzież.

Przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przedstawiając walkę z nielegalnym hazardem podkreślali skutki jakie nielegalny hazard wywołuje u młodzieży. Pani Izabela Żmuda podkreślała, że tak naprawdę w naszym otoczeniu i otoczeniu naszych dzieci znajduje się wiele hazardowych pokus. „Każdy z państwa kupił kiedyś zdrapkę, wielu z nas ulegając namowom naszych dzieci kupuje im kolejną kuleczkę w automacie, czy kolejny zestaw kart, które mają zawierać jakieś nowe karty. Pamiętajmy w hazardzie wygrywa tylko jego organizator" podkreślała Pani Żmuda. Przedstawiono kilka przykładów miejsc, w których umiejscowione są nielegalne automaty do gry. Pan Marek Nowak podkreślał, że są one ustawiane w różnych mało atrakcyjnych miejscach. „Często są to garaże, czy nieczynne oficjalnie lokale, które wpuszczają sobie znanych klientów. Tam nikt nie sprawdza, czy gracz jest pełnoletni. Dlatego tak łatwo jest wciągnąć młodych ludzi w nielegalne i niszczące uzależnienie od gier."